پریدن به محتوای اصلی
IranAcademia

اقتصاد در جهان امروز

چالش های جهان امروز از دریچۀ درک اقتصاد سیاسی

ویدیوی این درس را ببینید
ثبت نام رایگان در ECO101

اقتصاد برای همه

شاید زیاد به این دقت نکرده باشیم که از لحظه ای که از خواب بیدار می شویم و روز را آغاز می کنیم تا زمانی که در پایان روز به خواب می رویم، زندگی همۀ ما به نحوی از اقتصاد تاثیر می گیرد. کلمۀ اقتصاد را بارها در طول روز می شنویم و با پول، خرید و فروش و قیمتها سر و کار داریم اما اقتصاد را درست نمی شناسیم و نمی دانیم دقیقا از چه طریقی بر زندگی ما تاثیر می گذارد و چه رابطه ای با ما و جامعه و دنیایی که در آن زندگی می کنیم دارد. این کلاس به صورت رایگان و در زمان کوتاهی این فرصت را به شما میدهد که مفهوم اقتصاد را بهتر بفهمید و بتوانید تا سطح قابل قبولی آن را تحلیل کنید.

تصور ما از مفهوم گسترده ای همچون «اقتصاد در جهان امروز» چیست؟ برای پاسخ دادن به این سوال ابتدا نیاز داریم که با مفاهیم پایه ای اقتصاد، که به صورت روزمره و از طریق رسانه ها به گوش ما میرسند، آشنا شویم. مفاهیمی چون تفکر اقتصادی، مشکلات اقتصادی، اقتصاد به عنوان یک صورت بندی اجتماعی و به طور کلی اقتصاد به عنوان یک نظام در حال رشد که به تولید و توزیع ثروت اختصاص دارد. این دوره به شما کمک میکند که این مفاهیم را بهتر بشناسید و در ادامه مهارت شناخت و ارزیابی مفاهیم مرتبط را به دست بیاورید. به عنوان مثال: تولید ثروت ملی، توزیع ثروت، جنبه های اجتماعی و سیاسی فعالیت های اقتصادی مانند همکاری و تعاون، رقابت و مناقشه، شاخص های پایه ای اقتصاد کلان مانند اشتغال و تورم، نقش دولت و بخش دولتی، رابطۀ اقتصاد با محیط زیست و تخریب محیط زیست، نقش جنسیت و همچنین اهمیت جامعه مدنی در اقتصاد.

پیش و پس از کلاس

شرکت در این کلاس به پیش زمینۀ خاصی احتیاج ندارد اما بعد از گذراندن آن به تصویر روشن تری از اقتصاد جهانی و ملی می رسید و مهارت پیدا می کنید که بر اساس آموخته های خودتان مبانی اقتصاد کشور را از منظر اقتصاد سیاسی تحلیل کنید. در این کلاس با موضوعات زیر نیز آشنا خواهید شد:

 • مقیاس های عملکرد اقتصادی (مانند تولید ناخالص داخلی، نرخ بیکاری، ...)
 • قوانین بازی (مانند بخش هایی از قوانینی که زمینهٔ فعالیت اقتصادی و انتظارات را تعریف و تعیین می کنند)
 • بازیگران اصلی و تصمیم گیرندگان (مقامات رسمی، سیاست گذاران و دیگر مقامات کشوری و محلی)
 • جنبه های زندگی اقتصادی که در تقاطع اقتصاد و فرهنگ قرار دارند (مانند مسئله جنسیت در اقتصاد)
 • و برخی از نتایج وعواقب نحوه پیاده سازی اقتصاد (مانند مشکل تخریب محیط زیست)

مدرس

محمد معینی

محمدرضا معینی

استاد اقتصاد سیاسی

ایران آکادمیا

کتاب

در این دوره از کتاب «اقتصاد» ارائه شده توسط پروژۀ Core به عنوان منبع اصلی درس استفاده خواهد شد. منتخبی از این کتاب به طور ویژه برای این کلاس به فارسی ترجمه شده اند و برای اولین بار طول این دوره تدریس خواهند شد. نسخه انگلیسی این کتاب نیز به صورت رایگان در دسترس شما قرار دارد. برای دریافت و خواندن آن لازم است که بر روی وب سایت پروژه، http://core-econ.org ثبت نام کنید.

علاوه بر این کتاب مقالات کوتاه و برگزیده ای از مجلات تخصصی-تحلیلی اقتصادی را مطالعه خواهید کرد، ویدیوهای آموزشی کوتاه هر جلسه را تماشا کرده و به پرسش های مرتبط با محتوای این ویدیوها پاسخ خواهید داد.

برنامه

هفته اول: مبانی ثروت ملی

هفته دوم: اقتصاد، تضاد منافع و قدرت همکاری

هفته سوم: سیاست کار و اشتغال

هفته چهارم: نقش دولت، سیاست عمومی و رانت جویی

هفته پنجم: چرا زنان در تصمیم گیری های اقتصادی غایب هستند؟

هفته ششم: اقتصاد و جامعهٔ مدنی

ثبت نام

پس از ثبت نام در سایت آکادمیکس ایمیلی حاوی لینک فعال سازی دریافت خواهید کرد. لازمست با کلیک روی آن لینک ثبت نام خود را تایید و تکمیل کنید. پس از انجام این مرحله به صفحۀ ورود به سایت برمی گردید و سپس در کلاس «اقتصاد در جهان امروز» ثبت نام می کنید. برای ثبت نام در کلاس ایمیل دیگری برای شما فرستاده نخواهد شد، اما متناسب با تاریخ شروع کلاس ایمیلهای کلاس را دریافت خواهید کرد.

 1. شماره کلاس

  ECO101
 2. آغاز کلاس

  Apr 04, 2018
 3. پایان کلاس

  May 18, 2018
 4. ساعت مطالعه در هفته

  4:00
Enroll