پرش به محتوای اصلی

راهبردهای اثرگذار برای بهبود وضعیت جامعه

آیا می خواهید جامعه خود را بهتر کنید؟ آیا می‌دانید برای رسیدن به این هدف چه باید کرد؟

آغاز دوره

معرفی دوره

آیا می خواهید جامعه خود را بهتر کنید؟ آیا می‌دانید برای رسیدن به این هدف چه باید کرد؟

محور اصلی این دوره آموزشی راهبردهایی برای شناسائی مسائل اجتماع و پیاده‌سازی راه حل‌هایی برای آن است. در اغلب موارد چنین کاری مستلزم منابع دولتی، از جمله تخصیص بودجه و خرج کردن آن به شیوه‌ای مؤثر، است. شهروندی که بخواهد مطمئن شود این منابع طوری اختصاص داده می‌شود که به نیازها رسیدگی شود می‌تواند اقداماتش را حول اولویت‌های اجتماع سازمان‌دهی کند. 

چنین فعالیت‌هایی در سطح محلی زمانی می‌تواند نتیجه‌بخش باشد که شهروندان آن را پیگیری کرده، برای آن وقت بگذارند، برنامه‌ریزی کنند، و موضوع را به دقت بررسی کنند. آنان باید جنبه‌های مختلف کار و عواقب خواسته یا ناخواسته آن  را در نظر بگیرند و  حتی اگر لازم شد از برخی مواضع خود کوتاه بیایند. در این راه گاه باید به طور مداوم و متناوب با مسئولین دولتی تعامل برقرار کرد، و به طور هم زمان تلاش کرد تا آنان را نسبت به تعهداتی که می‌دهند مسئولیت‌پذیر نگه داشت. 

در این راه موفقیت‌آمیزترین راهبرد استراتژی مبتنی بر شواهد و قرائن است. چنین راهبردی نیازمند اطلاعات دقیق و ابزارهایی برای ترویج و ادووکسی است. شاید پیش خودتان فکر کنید: آیا پیش‌رفت واقعی ممکن است؟ از کجا باید شروع کنم؟ آیا اصلا مقامات به حرف‌های من توجه می‌کنند؟

این دوره آموزشی ابزارهایی در اختیارتان قرار می‌دهد که در عمل برای سازمان‌دهی فعالیت‌هایتان به آن نیاز دارید تا بتوانید: ظرفیت کنونی خود را ارزیابی کنید و نقاطی را شناسائی کنید که نیاز به تقویت دارد، بتوانید متحدانتان را بشناسید، نقطه‌نظرهای متفاوت را بهتر درک کنید، یاد بگیرید چه طور می‌توانید به اطلاعات مورد نیاز دسترسی پیدا کنید، روش‌های ترویج و سازمان‌دهی را فرا بگیرید، مهارت‌های ارتباطیتان را بهتر کنید، و یاد بگیرید که چه طور باید پیش‌رفت کار را اندازه‌گیری کنید. این کمک می‌کند تا نقشه راهی واقع‌گرایانه برای اقداماتی طراحی کنید که شما را به سمت هدف هدایت کند.

برنامه دوره

هفته اول: چهارچوب قانونی
هفته دوم: نقاط ورود در چرخه بودجه؛ گردآوری، پردازش و تحلیل داده
هفته سوم: درک مفهوم قدرت: فردی و گروهی
هفته چهارم: تعریف نیاز اجتماع
هفته پنجم: سازماندهی برای ترویج و پایش بودجه
هفته ششم: بسیج حمایت از طرح ترویج یا پایش بودجه
هفته هفتم: برنامه‌ریزی برای مدیریت تهدیدها و چالش‌ها

اساتید دوره

  • لیلا اسدی

    هماهنگ‌کننده دوره

    لیلا اسدی دکترای مطالعات عدالت، فمینیست و فعال حقوق زنان است. حوزه تحقیق و تدریس اسدی متمرکز بر مهاجرت اجباری، پناهندگی و شهروندی و روندهای دولت- ملت سازی است.

  • ایمی پریچارد

    مدرس دوره

    ایمی پریچارد مشاور پروژه‌های دموکراتیک پیشرو است که هدف آنها ارتقا و حمایت از دموکراسی‌های مشارکتی، پیشبرد سیاست‌های مترقی و افزایش کارکرد نهادهای اجتماعی و سیاسی به منظور بهبود وضعیت افراد در حاشیه است. پریچارد یک کارآفرین، استراتژیست، سازمانده و آموزشگر خلاق است که در زمینه حضور زنان در سیاست، حمایت از رهبران جوان و افزایش مشارکت عمومی و ترویج گری است. ایمی پریچارد تاکنون در ۲۶ کشور و ۳۴ ایالت فعالیت کرده است.

ثبت‌نام

edX, Open edX and the edX and Open edX logos are trademarks or registered trademarks of edX Inc.