پرش به محتوای اصلی

حق دانستن

دسترسی به اطلاعات در قوانین و استانداردهای بین‌المللی

آغاز دوره
ساعت مطالعه در هفته
۲

معرفی دوره

این دوره بر حق دسترسی به اطلاعات بر اساس قوانین و استانداردهای بین المللی تمرکز دارد و تلاقی این حق را با طیفی از حقوق دیگر مانند حق حقیقت، حق بر سلامت و حق حفظ حریم خصوصی بررسی می کند.

این دوره برای وکلا و حقوقدانان، روزنامه‌نگاران و دست‌اندرکاران رسانه‌ها، فعالان جامعه مدنی و بطور کلی هر کسی که علاقه‌مند به آگاهی از حقوق خود مطابق با قوانین بین‌المللی است، طراحی شده است

برنامه دوره

هفته اول: حق اطلاعات بر اساس قوانین و استانداردهای بین المللی
هفته دوم: حق اطلاعات در ایران
هفته سوم: تلاقی حق دسترسی به اطلاعات با دیگر موارد حقوق بشر ۱
هفته چهارم: تلاقی حق دسترسی به اطلاعات با دیگر موارد حقوق بشر ۲

اساتید دوره

 • بهار صبا

  طراح و هماهنگ‌کننده دوره

  بهار صبا پژوهشگر و مدافع حقوق بشر با بیش از یک دهه تجربه کار در حوزه حقوق بشر است. او با سازمان‌های بین‌المللی حقوق بشری متعددی از جمله عفو بین‌الملل، آرتیکل ۱۹ و ریپریو (Reprieve) کار کرده است. بهار دارای مدرک LLB از دانشگاه تهران ، LLM حقوق بشر از دانشگاه ناتینگهام، و MPhil در مطالعات مدرن خاورمیانه از دانشگاه آکسفورد است.

 • کارلوس دورانتس

  مدرس

  کارشناس ارشد در توسعه بین المللی و فوریت های بشردوستانه (LSE)، مسئول برنامه حق اطلاعات در ARTICLE 19 مکزیک و آمریکای مرکزی. کارلوس دورانتس در زمینه های شفافیت، حقوق بشر، حق حقیقت، حافظه تأثیرات خشونت، سیاسی کردن خانواده‌های ناپدیدشدگان اجباری و عدالت انتقالی فعالیت کرده است.

 • دیوید بانیسار

  مدرس

  مدیر شفافیت در ARTICLE 19 ، او بیش از 25 سال در زمینه سیاست اطلاعاتی و کسب تخصص در دسترسی به اطلاعات، آزادی بیان، افشاگری و حفظ حریم خصوصی فعالیت کرده است.

 • ایلاریا فوولا

  مدرس

  مسئول حقوقی در ARTICLE 19، کارشناس ارشد حقوق بین‌الملل و اروپایی. او بر شفافیت، حق اطلاعات، مبارزه با فساد و توسعه پایدار تمرکز دارد و در حال حاضر در حال پیگیر LLM در حقوق حقوق بشر در دانشگاه لندن است.

 • سژال پارمار

  مدرس

  محقق، مدرس دانشکده حقوق در دانشگاه شفیلد و همکار سیاست آکادمیک ESRC در اطلاعات نادرست و روابط بین‌الملل در دفتر امور خارجه، مشترک المنافع و توسعه بریتانیا، مدیر فروم حقوق بشر و عضو مرکز آزادی رسانه در دانشگاه شفیلد، و استاد مدعو در دانشگاه اروپای مرکزی در وین

ثبت‌نام

edX, Open edX and the edX and Open edX logos are trademarks or registered trademarks of edX Inc.